Menu

Pytania i odpowiedzi

Jak używać kleju do protez zębowych fittydent?

Czy klej do protez zębowych fittydent może być używany tak, jak tradycyjne kleje do protez zębowych?

Fittydent jest jedynym na świecie wodoodpornym klejem do protez zębowych. Musi być zaaplikowany na czystą i zupełnie suchą protezę. Dzięki unikalnemu składowi, który zapewnia większą lepkość niż w tradycyjnych klejach potrzebna jest tylko jego niewielka ilość. Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień, gdyż fittydent w odróżnieniu od tradycyjnych klei, nie rozpuszcza się w wodzie.

Jak powinno się aplikować klej do protez zębowych fittydent?

 • dokładnie wyczyść i osusz protezę; fittydent uzyska swą najwyższą lepkość dopiero wówczas, gdy proteza będzie zupełnie sucha
 • zaaplikuj klej fittydent poprzez delikatne ściśnięcie tubki; jeśli tubka jest zbyt chłodna rozgrzej ją w rekach, żeby klej mógł się łatwo wydostać;
 • nałóż klej fittydent w postaci pasków, upewnij się, czy klej nie jest zaaplikowany zbyt blisko brzegów protezy
 • żeby uniknąć zatkania tuby zamknij ją bezpośrednio po aplikacji; zawsze utrzymuj otwór na końcu tubki w czystości
 • umieść protezę w jamie ustnej i mocno zagryź
 • dla uzyskania najlepszego efektu odczekaj 15 minut przed jedzeniem i piciem

Wskazówki pomocne przy używaniu kleju do protez zębowych fittydent.

 • każda osoba ma inny kształt szczęki dlatego należy sprawdzić, jaka ilość kleju fittydent jest dla ciebie najlepsza; rozpocznij aplikację od małej ilości i zwiększaj ją aż uzyskasz długotrwały efekt połączenia protezy ze szczęką
 • jeśli efekt połączenia protezy ze szczęką nie zmniejszy się pod koniec dnia, zostaw protezę na noc w ustach i wyczyść szczoteczką do zębów tak jak w przypadku własnych zębów; następnego dnia zaaplikuj mniejszą ilość kleju
 • jeśli potrzebujesz silniejszego połączenia protezy ze szczęką to rozprowadź klej na całej powierzchni protezy tak, aby utworzył cienką i równą warstwę
 • w przypadku wrażliwych dziąseł może występować delikatne uczucie mrowienia lub pieczenia; żeby uniknąć takiej sytuacji dobrze jest rozprowadzić klej na całej powierzchni protezy tworząc cienką oraz równomierną warstwę i odczekać 30 sekund przed umieszczeniem protezy w jamie ustnej
 • w celu dokładnego oczyszczenia protezy oraz usunięcia wodoodpornych pozostałości kleju używaj regularnie tabletek do czyszczenia protez fittydent
 • przechowuj klej w temperaturze pokojowej
 • regularne konsultacje z dentystą zapewnią odpowiednie dopasowanie protezy

Jak usunąć protezę?

Jeśli klej do protez fittydent jest wodoodporny, to w jaki sposób można wyjąć protezę?

Klej do protez dentystycznych fittydent składa się z dwóch głównych komponentów: octan poliwinylu (PVA) oraz karboksymetyloceluloza (CMC). Octan poliwinylu jest substancją kleistą, która działa tylko na suchej powierzchni powodując efekt kleistości (jak w przypadku gumy do żucia). Żeby błona śluzowa pozostała sucha używa się karboksymetylocelulozy, która działa jak „gąbka” absorbując wilgoć z jamy ustnej. Kiedy „gąbka” jest już nasycona wilgocią to błona śluzowa staje się wilgotna, przez co octan poliwinylu traci swoje kleiste właściwości, a proteza utrzymuje się na swoim miejscu poprzez ssanie . Można teraz z łatwością usunąć protezę, a wszystkie wodoodporne pozostałości kleju zostaną na protezie.

Wyszczotkuj protezę pod bieżącą wodą aby usunąć resztki pokarmu. Do usunięcia wodoodpornych pozostałości kleju do protez dentystycznych potrzebne będą tabletki czyszczące fittydent posiadające ph 9.Użycie tabletek czyszczących protezy fittydent gwarantuje całkowite oczyszczenie protezy.

Jak usunąć protezę w razie nagłego wypadku?

Zazwyczaj nie ma potrzeby wcześniejszego usunięcia protezy. Jednakże w wyjątkowych przypadkach – takich jak wypadek – proteza może zostać usunięta przy użyciu delikatnej siły. Jest to proces bezbolesny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ale resztki kleju mogą pozostać na dziąsłach. Owe pozostałości są nieszkodliwe i odejdą samoistnie po upływie kilku godzin. Zaleca się również wypłukanie ust ciepłą wodą.

W żadnym wypadku nie powinno się stosować środków czyszczących do protez oraz innych metod oczyszczania dziąseł. Nie wolno płukać gardła ani jamy ustnej roztworem z tabletek czyszczących do protez.

Dodatkowe pytania dotyczące kleju do protez fittydent.

Co się stanie jeśli proteza pozostanie w ustach dłużej niż jeden dzień?

Jeśli efekt kleistości nie zmniejszy się pod koniec dnia zostaw protezę na noc w ustach i wyszczotkuj szczoteczką do zębów jak własne zęby. Następnego dnia zaaplikuj mniejszą ilość kleju.

Czy klej do protez zębowych fittydent zadziała jeśli wydzielana jest nadmierna ilość śliny?

Tak, lecz w tym przypadku należy użyć większą ilość kleju do protez zębowych fittydent. Jeśli dolna proteza nie utrzymuje się we właściwej pozycji przez cały dzień zamiast kleju do protez zębowych fittydent należy użyć taśmy z klejem do protez zębowych fittydent.

Taśma z klejem do protez zębowyc fittydent została stworzona dla osób używających protez dentystycznych, u których można zaobserwować nadmierne ślinienie się i/lub  wąską/płaską żuchwę.

Czy klej do protez zębowych fittydent zadziała w przypadku suchości w jamie ustnej?

Tak. Klej do protez zębowych fittydent stwarza silny efekt lepkości w przypadku suchych powierzchni. Dlatego też działa niezwykle efektywnie u osób używających protez zębowych, które obserwują u siebie suchość w jamie ustnej.

Czy klej do protez zębowych fittydent może wywołać reakcje alergiczne?

Klej do protez zębwych  fittydent jest sprzedawany na rynku ogólnoświatowym od 30 lat. Przez ten czas nie zanotowano żadnych poważnych reakcji alergicznych.

Jednakże ludzie mogą być uczuleni na jakikolwiek składnik  dlatego nie można całkowicie wykluczyć reakcji alergicznej.

Czy klej do protez zębowych fittydent zawiera gluten?

Nie. Klej do protez fittydent jest całkowicie pozbawiony glutenu.

Większość klei do protez zębowych zawiera cynk. Czy klej do protez dentystycznych fittydent zawiera cynk?

Klej do protez zębowych fittydent krem jest całkowicie pozbawiony cynku.

Czy cynk może być szkodliwy dla zdrowia?

Cynk spożywany w małych ilościach jest nieszkodliwy, ale jego nadmiar może być niebezpieczny. Przedawkowanie cynku grozi uszczerbkiem na zdrowiu.

Badania kliniczne przeprowadzone na Uniwersytecie w Teksasie i opublikowane w dzienniku „Neurologia” wykazały, że u pacjentów, którzy długoterminowo używają klejów do protez dentystycznych zawierających cynk wystąpiły takie dolegliwości jak: zatrucie cynkiem, neuropatia oraz inne zaburzenia neurologiczne.

Masz wrażliwe dziąsła. Jak można zmniejszyć uczucie mrowienia bądź pieczenia?

Przy wrażliwych dziąsłach delikatne mrowienie czy pieczenie może być sporadycznie odczuwane. Mija ono szybko i jest zupełnie nieszkodliwe. Żeby uniknąć odczucia mrowienia czy pieczenia radzi się rozsmarować klej do protez dentystycznych w postaci równej, cienkiej warstwy na całej powierzchni protezy i odczekać 30 sekund przed umieszczeniem protezy w jamie ustnej.

Masz uczucie lepkości podczas używania kleju do protez zębowych fittydent.

W tym przypadku zbyt duża ilość kleju do protez zębowych fittydent została zaaplikowana na protezę. Spróbuj użyć mniejszej ilości i upewnij się czy klej do protez zębowych nie został nałożony zbyt blisko krawędzi protezy.

Czy klej do protez zębowych fittydent może być używany w przypadku protez częściowych?

Tak. Protezy częściowe są przymocowane do naturalnych zębów za pomocą specjalnych klamer (zacisków). Klej do protez zębowych fittydent może być w takim wypadku stosowany, żeby uniknąć przedostawania się cząstek pokarmu pod protezę częściową.

Czy zostały przeprowadzone jakiekolwiek badania nad skutecznością działania kleju do protez zębowych fittydent?

Skuteczność działania kleju do protez zębowych fittydent została udowodniona podczas badań klinicznych przeprowadzonych w Europie i Stanach Zjednoczonych. We wszystkich badaniach klej do protez zębowych fittydent został wybrany jako najlepszy w ogólnej ocenie oraz był w zdecydowanej mierze preferowany przez użytkowników protez zębowych. Wyniki badań potwierdzają, że klej do protez zębowych fittydent polepsza zdolność przeżuwania oraz utrzymanie protezy we właściwym położeniu.

Jak długo od daty zakupu klej do protez zębowych fittydent jest zdatny do użytku?

Jego okres trwałości to 4 lata od daty produkcji.

Na jaki okres czasu wystarcza 40g tubka kleju do protez zębowych fittydent?

Zależy to od wielkości protezy i ilości kleju, która jest rozprowadzana na jej powierzchni. Średnio przyjmuje się, że 40g tubka wystarcza na okres 4 tygodni.

Klej z trudnością wydostaje się z tubki. Dlaczego?

Konsystencja kleju do protez zębowych fittydent jest zależna od temperatury. Klej do protez dentystycznych fittydent powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Jeśli tubka jest zimna powinno się ją rozgrzać w dłoni na chwilę przed użyciem.

Klej do protez zębowych fittydent zasycha w otworze tubki. Dlaczego?

Klej do protez zębowych fittydent zasycha w tubce, która pozostaje otwarta lub nie jest szczelnie zakręcona. Żeby uniknąć takiego problemu zawsze zakręcaj szczelnie tubkę zaraz po użyciu kleju i utrzymuj otwór tubki w czystości.

Co to jest podścielenie protezy?

Podczas żucia kość szczęki jest poddawana nienaturalnemu naciskowi. Prowadzi to do utraty kości (atrofia). W wyniku tego procesu odległość między protezą a dziąsłem staje się coraz większa. Proteza zaczyna się ruszać i źle się trzyma w jamie ustnej. W takim wypadku musi zostać wykonana odpowiednia wyściółka.

Twarda akrylowa wyściółka protezy. Po koniecznych pracach przygotowawczych nowa warstwa akrylowa zostaje przytwierdzona do protezy. Tak zmieniona proteza może być teraz wypróbowana w praktyce stomatologicznej.

Miękka wyściółka. Stosuje się ją szczególnie przy zwiększonym nacisku na dziąsła. Należy pamiętać, że miękka wyściółka jest bardziej podatna na gromadzenie się bakterii dlatego też powinna być systematycznie sprawdzana i odnawiana.

Czy klej do protez zębowych fittydent może być stosowany przy protezach z miękką wyściółką?

Tak. Klej do protez zębowych fittydent może być nakładany na protezy z miękką wyściółką.

Jakie są główne składniki kleju do protez zębowych fittydent?

Karboksymetyloceuloza sodowa (CMC): Ten składnik jest pochodną celulozy. Karboksymetyloceluloza sodowa w kleju do protez zębowych fittydent pochodzi z wysokiej jakości iglaków.

Octan poliwinylu (PVA): Octan poliwinylu jest nieprzepuszczalny dla wody, nie wywołuje reakcji alergicznych i jest bezsmakowy. Jest również głównym składnikiem gum do żucia.

Podściółka z klejem do protez zębowych fittydent stosowana przy protezach

Kto powinien używać podściółki z klejem do protez zębowych fittydent?

Osoby używające protez zębowych posiadające płaską i/lub wąską żuchwę powinny stosować podściółkę z klejem do protez zębowych fittydent zamiast tradycyjnego kleju do protez zębowych fittydent. Podściółka z klejem do protez fittydent zapewnia doskonałe utrzymanie protezy w żądanej pozycji nawet w tych trudnych przypadkach. Podściółka z klejem do protez jest wodoodporna dlatego też przynosi doskonałe rezultaty u pacjentów z nadmiernym wydzielaniem śliny.

Jak używać podściółek z klejem do protez zębowych fittydent?

 1. Wyczyść i osusz dokładnie dolną protezę przed zamocowaniem podściółki z klejem do protez zębowych fittydent.
 2. Przed użyciem usuń folię z dwóch stron pdściółki z klejem do protez. Żeby folia łatwo odeszła wygnij delikatnie pasek.
 3. Umieść podściółkę od wewnętrznej strony dolnej protezy, a następnie mocno uciśnij w miejscu. Delikatnie wygładź pęcherzyki powietrza jeśli takie powstały.
 4. Jeśli zaistnieje potrzeba przytnij podściółkę nożyczkami tak, by dopasować ja do kształtu protezy.
 5. Włóż protezę do jamy ustnej i mocno zagryź. Dla uzyskania najlepszych rezultatów odczekaj 15 minut przed jedzeniem lub piciem.

Co można zrobić, gdy podściółka z klejem do protez zębowych fittydent jest wyczuwalna językiem?

Podściółka będzie wyczuwalna jedynie, gdy nie została odpowiednio przycięta. Należy ją dociąć bardzo starannie, dopasowując kształtem idealnie do kształtu protezy.

Podściółka z klejem nie pasuje do kształtu Twojej protezy.

Usuń folię ochronną z obu stron podściółki z klejem do protez zębowych fittydent. Poprzez wygięcie taśmy możesz dopasować jej kształt dokładnie do kształtu swojej protezy.

Czy podściółka z klejem do protez zębowych fittydent może wywołać reakcję alergiczną

Podściółka z klejem do protez zębowych fittydent jest sprzedawana na świecie od 30 lat. Do dziś nie zostały zarejestrowane żadne poważne reakcje alergiczne. Jednakże pacjenci mogą być uczuleni na wielorakie typy pokarmów dlatego też nie można całkowicie wykluczyć rekcji alergicznych. Mogą się one objawiać uczuciem pieczenia.

Czy podściółka z klejem do protez zębowych fittydent może być stosowana przy protezach z miękką wyściółką?

Zaleca się, żeby do protez z miękką wyściółką używać kleju do protez zębowych zamiast podściółki z klejem do protez zębowych. Dobrze podścielone miękką wyściółką protezy doskonale dopasowują się do dziąseł. Klej do protez zębowych daje dolnej protezie pewne i silne przytrzymanie. Zastosowanie podściółki z klejem do protez zębowych na dolnej protezie może spowodować delikatną niedrożnoś.

Tabletki czyszczące fittydent.

Jak można usunąć z protezy pozostałości kleju do protez zębowych fittydent lub podściółki z klejem do protez zębowych fittydent?

Do usunięcia pozostałości kleju do protez zębowych fittydent lub podściółki z klejem do protez zębowych fittydent konieczne są tabletki czyszczące fittydent. Tabletki czyszczące fittydent spełniają wszelkie wymagania konieczne do wyczyszczenia protezy.

Jeśli wodoodporne pozostałości nie zostaną usunięte przez pewien czas mogą stać się twarde. Należy więc codziennie stosować tabletki czyszczące fittydent w celu usunięcia jakichkolwiek resztek kleju do protez zębowych fittydent lub podściółki z klejem do protez zębowych fittydent.

Ile czasu zajmuje dokładne oczyszczenie protezy?

Jeśli tabletki czyszczące do protez fittydent są stosowane codziennie proteza będzie wystarczająco czysta w ciągu 5 minut. Gdy po upływie tego czasu wciąż są widoczne pozostałości kleju do protez lub taśmy z klejem do protez należy je sczyścić w bardzo ciepłej wodzie.

Trudne do usunięcia plamy.

Do wyczyszczenia trudnych plam zaleca się pozostawienie protezy w roztworze czyszczącym na noc lub przetarcie protezy alkoholem 96%.

Czy tabletki czyszczące fittydent wyczyszczą płytkę nazębną?

Tabletki czyszczące fittydent doskonale czyszczą płytkę nazębną (Stiftung Warentest 10/2011).

Czy tabletki czyszczące fittydent będą wpływały na metalowe części protezy dentystycznej?

Tabletki czyszczące fittydent mają ph zasadowe (ph 9) dlatego są obojętne dla metalowych części protezy. Z tego powodu są również bardzo polecane do czyszczenia protez częściowych oraz aparatów ortodontycznych.

Pytania ogólne.

Czy tabletki czyszczące powodują zmiany w protezie dentystycznej ( na przykład przebarwienia protezy dentystycznej)?

Od zawsze dentyści mieli do czynienia z protezami, których powierzchnia lub kolor ulegały zmianom. Za te zmiany często wini się chemiczne środki czyszczące służące do oczyszczania protez dentystycznych. Nie należy jednak zapominać, że istnieje wiele dodatkowych czynników, które mogą powodować tego rodzaju zmiany na protezie dentystycznej.

Na przykład:

 • niedostateczna polimeryzacja tworzywa protezy dentystycznej
 • szczególnie agresywne środowisko w jamie ustnej – zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu trawienia (przyczyny endogenne)
 • zaatakowanie bakteriami – może powodować poluzowanie struktury molekularnej
 • regularne przyjmowanie leków
 • częste wchłanianie twardych płynów
 • szczotkowanie protezy dentystycznej pastą do zębów, która zostawia po sobie ślady z chloroformu

W skrajnych przypadkach dentyści spotykają się ze skorodowaną, surową, kruchą prawie zużytą protezą . Z biegiem czasu, za przyczyną wadliwej polimeryzacji sporadycznie może dojść do przypadku korozji. Wynikiem upływu czasu mogą być też następujące zjawiska: wyciek wody wewnątrz struktury tworzywa, przebarwienie spowodowane zmianami w załamaniu światła, utrata przezroczystości.

W ostatnich latach ulepszona jakość tworzywa protez zębowych sprawia, iż powyższe zmiany występują bardzo rzadko nawet przy coraz większym zużyciu chemicznych środków czyszczących. Wzrost użycia chemicznych środków czyszczących jest spowodowany nie tylko większą ilością użytkowników protez dentystycznych lecz również wzrostem częstotliwości regularnego zastosowania owych środków.

Przyczyny zmian w protezach zębowych opisane powyżej jak też wszystkie inne wynikające z praktyki stomatologicznej uzasadniają ostateczny wniosek, iż chemiczne środki czyszczące do protez nie mogą być obwiniane za zmiany w tworzywie protez dentystycznych. Ściśle kontrolowane testy regularnie przeprowadzane przez producentów stomatologicznych środków czyszczących przyniosły te same wyniki co badania mikroskopowe w praktyce stomatologicznej.